Aktuálne Bardejovské potulky
Bardejovské potulky

Bardejovské potulky - história známa i neznáma                                          letáčik  / v pdf. / Mgr. Peter Harčar
Žijeme v krásnom historickom meste a sme právom hrdí na to, že Bardejov neustále rozvíja historický odkaz svojich predkov. Zlatá medaila UNESCO za záchranu pamiatok nás všetkých nielen teší, ale aj zaväzuje. Napríklad aj k tomu, aby sme aspoň zbežne dokázali náhodnému návštevníkovi Bardejova čo-to povedať o našich historických skvostoch. Ale - ruku ma srdce. Sme naozaj tak zbehlí v histórii mesta, aby sme také niečo dokázali? Mnohí z nás – mňa nevynímajúc – sa určite zapýria a priznajú, že toho o histórii svojho mesta veľa nevedia.
Aj preto – a vlastne hlavne preto – sa zrodila myšlienka predstaviť občanom mesta dávnu i nedávnu históriu Bardejova v tzv. Bardejovských potulkách. Príbeh potuliek sa začal písať v podaní našej rodáčky, nezabudnuteľnej Vlasty Graichmanovej, ktorá dlhé roky popularizovala úžasnú architektúru centra nášho mesta. Dnešných pokračovateľov jej práce silno ovplyvnil Milan Kolcun, ktorý je originálnym a nenapodobniteľným sprievodcom v Košiciach. Ako by sme teda mohli Bardejovské potulky v krátkosti charakterizovať? Pod vedením historika, hudobníka, archeológa a sprievodcu Mgr. Petra Harčara sa raz v mesiaci uskutočnia pešie prehliadky mesta nielen pre obyvateľov, ale aj pre turistov a návštevníkov Bardejova. Každá potulka bude mať inú tému a inú trasu, často sa jej účastníci dostanú na bežne neprístupné miesta a dozvedia sa zaujímavosti z histórie i súčasnosti Bardejova priamo na mieste. Organizátori potuliek majú pripravených viac ako 50 tém o Bardejove, napr. Renesančný novorodenec – bardejovská radnica a jej príbehy, Právo a spravodlivosť – Katov dom, Čo vy na to, pán richtár? – o významných bardejovských richtároch, Bardejovské krčmy – potulka po starobylých hostincoch a podobne. Mimoriadne zaujímavá a aktuálna bude aprílová – druhá téma potuliek: Prach si a na prach sa obrátiš – pôstna potulka po bardejovskej bazilike.
  Potulky sa konajú za každého počasia vždy so začiatkom pred radnicou a hlavný sprievodca Peter Harčar si z času na čas privedie do Bardejova zaujímavých ľudí, ktorí nám povedia o našom meste a nielen o ňom, mnoho zaujímavých vecí. Vstup na premiérové tohoročné potulky je zdarma, no vzhľadom na to, že aj história a kultúra má svoju cenu, v priebehu ďalších potuliek sa bude od dospelých potulkárov vyberať symbolické vstupné 1 Euro. Za vstupenku potom získajú zaujímavé zľavy vo vybraných zariadeniach. 


TEŠÍME SA NA VAŠU NÁVŠTEVU A ZVEDAVOSŤ!!!    

 

 
kliklaky
Z DIANIA V MESTE...
Z DIANIA NA SR
PREDAJ VSTUPENIEK

PREŠOVSKÉ DIVADLÁ
PROGRAMY
 
REZERVÁCIA LETENIEK
PREDAJ CESTOVNÝCH LÍSTKOV
 
PREKLADY
 
KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV BARDEJOV 
PROFESNÉ ZDRUŽENIA